Menu

00

Szezlączka - rękodzieło, pomysły, inspiracje Szezlączka - rękodzieło, pomysły, inspiracje Szezlączka - rękodzieło, pomysły, inspiracje Szezlączka - rękodzieło, pomysły, inspiracje Szezlączka - rękodzieło, pomysły, inspiracje Szezlączka - rękodzieło, pomysły, inspiracje Szezlączka - rękodzieło, pomysły, inspiracje

niedziela, 23 sierpnia 2015

O małym drewnianym domku...

"Mały biały domek... w mej pamięci tkwi... mały biały domek...wciąż mi się śni..."
Od jakiegoś czasu moją głowę zaprząta pewien projekt, bardzo absorbujący projekt, któremu poświęcam się prawie całkowicie! A jest to: budowa! 

Tak, tak! Na działce w końcu postanowiłam zabrać się za robotę i postawić domek całoroczny. Ale zanim to nastąpi trzeba zburzyć to i owo... i podziać się z tym co nadaje się jeszcze do użytku. Więc dzisiaj pokażę Wam, co za niedługi czas powstanie na mojej działeczce. Kupiłam drewnianą chatkę (co to nazywa się niby domek ogrodowy), ale docelowo będzie przechowalnią na czas rozbiórki wszelkich ogrodowych gadgetów: kosiarek, wężów ogrodowych i innych temu podobnych rzeczy. Już nie mogę się doczekać, kiedy panowie przyjadą i mi go zmontują. Docelowo ma on wyglądać tak:
z tą różnicą, że drzwi będą pełne a w oknie dodatkowo będzie zamontowana okiennica. Te zmiany są celowe, bo na co dzień w tym miejscu nikogo nie ma. A już raz mieliśmy próbę włamania do obecnego nieużytku, więc lepiej dmuchać na zimne. Niedługo mija już 3 tydzień od momentu zamówienia, więc już lada moment i mój mały... niekoniecznie biały ;p, ale domek będzie stać na działce :) Jeżeli macie świra na punkcie drewna tak, jak ja to ten domek jest rozwiązaniem idealnym :) W środku dodatkowo pięknie pachnie drewnem !!! Ja oszalałam jak do niego weszłam :)

Jest tylko jeden mankament. Domek przyjedzie surowy - znaczy niezaimpregnowany. Producent u którego go zamówiłam tłumaczył to tak, że: kiedyś te domki impregnowali, ale przestali ze względu na to, że drewno nie zawsze wchłania tak samo impregnat i czasami można otrzymać troszkę inny odcień niż to jest deklarowane na puszce... co oczywiście może mieć miejsce, jeśli tylko ktoś już kiedyś impregnował drewno :)
Moje pytanie do was jest takie: czym więc mam zaimpregnować ten domek? Bo słyszałam wiele opinii na ten temat, ale póki co jeszcze się nie zdecydowałam... ;/
1. czy domek zaimpregnować po obu stronach tzn. w środku i na zewnątrz? czy tylko na zewnątrz...?
2. czym zaimpregnować?: impregnatem + lekierem? może od razu lakierobejcą? a może najpierw jakimś impregnatem technicznym i na to lakierobejcą?

Na temat lakierobejcy słyszałam kilka opinii takich że: ponoć się łuszczą po jakimś czasie, jeśli drewno nią pomalowane jest narażone na duże nasłonecznienie i duży wiatr... nie wiem co o tym słyszeć. Ponadto ktoś mi powiedział, że przed lakierobejcą dobrze jest pomalować to drewno jakimś technicznym impregnatem, żeby mogło się nasączyć i dopiero wtedy je pomalować lakierobejcą. Z kolei mój kolega, który na drewnie pracuje na codzień doradził mi, żebym jednak pomalowała go oddzielnie impregnatem ze 2x i później lakierem do drewna i żeby nie malować łączonym preparatem typu lakierobejcą, bo ona zaklei drewno, a chodzi o to, żeby ono się nasączyło nieco i zaimpregnowało. Już sama nie wiem.... Czy ktoś z was ma już jakieś doświadczenia z impregnowaniem takiej ogrodowej architektury? Może polecacie jakiś konkretny preparat?

4 komentarze:

 1. Ba! Taki domek to marzenie! Niestety na naszym ogródku nie dostalibyśmy pozwolenia na takie coś, dlatego zadawalam się pawilonem....
  Serdeczności....

  OdpowiedzUsuń
 2. Aniu, dołączam się do twierdzenia, że wszystko co w nazwie ma lakier, z czasem łuszczy się i odchodzi. Faktycznie najlepiej byłoby zabezpieczyć taki domek na początek impregnatem. Ja używam produktów Sadolinu: sadolin base (http://rapta.pl/p/1522/438/sadolin-base-impregnat-techniczny-do-drewna-5l-zabezpieczenie-i-dekoracja-drewna.html), który jest impregnatem technicznym i sadolin classic, który jest impregnatem powłokotwórczym (http://www.sadolin.pl/product/sadolin-classic-hp/). Classikiem mam pomalowane wszystkie drewniane okna. Jestem bardzo zadowolona, bo w ogóle nie ma tematu łuszczenia się i skrobania. :) Base użyłam ostatnio do zabezpieczenia drewnianych elementów starych foteli, które używamy w lato na tarasie. Chciałam zostawić naturalny kolor dębiny, więc nałożyłam trzy warstwy Base, wypolerowałam drobnoziarnistym papierem ściernym i tak zostawiłam. Efekt możesz zobaczyć na zdjęciach z ostatniego mojego postu.
  Jeśli będziesz miała jeszcze jakieś pytania dotyczące Sadolinu, służę poradą. :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna sprawa z tym domkiem ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...